Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic

Restore Formated HD - Help!!!
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 20, 2010 7:36 pm
Τίτλος: Restore Formated HD - Help!!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας παιδιά, έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας....

Ξέρει κάνεις κανένα καλό και έμπιστο πρόγραμμα για να επαναφέρω αρχεία από σκληρό δίσκο στο οποίο έχω κάνει διαμόρφωση (format)?

Αυτός ο δίσκος είχε μέσα όλα μου τα αρχεία (Anime,Music,Photos,Προγράμματα, τα πάντα) τα θέλω πίσωωωωωωωω!!!!!!!

Η διαμόρφωση έγινε μέσα από τα Windows (win7), γρήγορη διαμόρφωση NTFS και στο τέλος μου πέταξε error ότι η διαμόρφωση ΔΕΝ πραγματοποιήθηκε αλλά μετά στις ιδιότητες του δίσκου μου έλεγε ότι ο δίσκο είναι (0 bytes χωρητικότητα 0 ελεύθερα 0 χρησιμοποιημένα) και όταν προσπαθούσα να τον ανοίξω μου έλεγε ότι πρέπει πάλι να κάνω διαμόρφωση...

Λυπών ακούστε πώς έγινε το μοιραίο λάθος....

Έχουμε 3 δίσκους συνδεδεμένους στο PC
1ος έχει μέσα μόνο αρχεία συστήματος (Windows) και Drivers.
2ος έχει μέσα όλα μου τα αρχεία.
3ος δεν έχει τπτ μέσα είναι new ούτε καν διαμορφωμένος.

Όταν λυπών ανοίγει ένα PC με τους παραπάνω δίσκους στο "Υπολογιστής μου" βλέπουμε μόνο τον 1ο και τον 2ο, για να εμφανιστεί ο 3ος πρέπει να πάμε από την διαχείριση δίσκων, να τον διαμορφώσουμε και να του επιλέξουμε ένα γράμμα πχ το (F)

Εγώ τώρα τι έκανα...αντί να διαμορφώσω τον 3ο διαμόρφωσα τον 2ο (που είχε μέσα όλα μου τα αρχεία) και έγινε το μοιραίο.... όπως καταλαβαίνετε αυτά παθαίνει όποιος κάνει βιαστικές κινήσεις χωρίς να διαβάζει τι του λέει το μήνυμα...

Έχω χρησιμοποιήσει 2 προγράμματα για επαναφορά δεδομένων αλλά:
1ον μου βγάζει τα αρχεία ανά ομάδες ανά είδος, πχ όλα τα mp3 μαζί σε ένα φάκελο.
2ον μου αλλάζει τα ονόματα πχ στο φάκελο με τα mp3 μου έχει file1,file2,file3....file1000 (άντε βρες ποιο τραγούδι είναι...) και είχα 10GB mp3...για κανένα λόγο δεν μπορώ να κάτσω να τα ξεχωρίσω.
3ον αν δεν μου τα βγάζει όπως τα είχα δεν θα ξέρω τι αρχεία έσωσα και τι αρχεία έχασα....
4ον ο δίσκος είναι 250GB χωρητικότητα και μου βγάζει αρχεία για επαναφορά 700GB+ (αρχεία που έχω κάνει διαγραφή πριν χρόνια).

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!!! Ευχαριστώ!
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 16 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 609
Τοποθεσία: Vlahalla




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 20, 2010 8:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλό θα ήταν να αναφέρεις ποια προγράμματα χρησιμοποίησες...
προσωπικά σου συνιστώ το r-studio... με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 20, 2010 8:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρόγραμμα που προσωπικά με είχε σώσει στον στρατό αλλά και στη δουλειά από πολύ extreme περιπτώσεις, είναι το GetBackData που περιέχεται και στο Hiren's CD.

Το πιο βασικό όμως είναι να ΜΗΝ επιχειρήσεις να γράψεις ή να κάνεις οτιδήποτε άλλο πέρα από ανάγνωση στον συγκεκριμένο δίσκο!

Αλλιώς μετά από προγράμματα έχει ένα σωρό που μπορείς να δοκιμάσεις. Εγώ όπως έγραψα και στην αρχή, προτείνω το GetBackData και γενικά το Hiren's έχει πολλά ωραία recover Προγράμματα για να παίξεις... Wink
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 22, 2010 3:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά ευχαριστώ για τν βοήθεια, δεν έχω γράψει τπτ στον δίσκο μόνο διαμόρφωση έκανα...

ZERO_SEQUENCE έγραψε:
καλό θα ήταν να αναφέρεις ποια προγράμματα χρησιμοποίησες...


έχω χρησιμοποιήσει το " MiniTool Power Data Recovery " κ το " Recover My Files "

Έψαξα για το R-Studio και για το GetBackData αλλά βρήκα μόνο trial κ στα 2 κ δεν ξέρω αν κάνουν την δουλειά τους σωστά αν μπορείτε στείλτε μου ένα link...

σας ευχαριστώ πολύ!!!
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 676


















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 22, 2010 6:49 am
Τίτλος: Re: Restore Formated HD - Help!!
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BLooDSeeKeR έγραψε:
Έχω χρησιμοποιήσει 2 προγράμματα για επαναφορά δεδομένων αλλά:
1ον μου βγάζει τα αρχεία ανά ομάδες ανά είδος, πχ όλα τα mp3 μαζί σε ένα φάκελο.
2ον μου αλλάζει τα ονόματα πχ στο φάκελο με τα mp3 μου έχει file1,file2,file3....file1000 (άντε βρες ποιο τραγούδι είναι...) και είχα 10GB mp3...για κανένα λόγο δεν μπορώ να κάτσω να τα ξεχωρίσω.
3ον αν δεν μου τα βγάζει όπως τα είχα δεν θα ξέρω τι αρχεία έσωσα και τι αρχεία έχασα....
4ον ο δίσκος είναι 250GB χωρητικότητα και μου βγάζει αρχεία για επαναφορά 700GB+ (αρχεία που έχω κάνει διαγραφή πριν χρόνια).

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!!! Ευχαριστώ!


Καταρχην, δεν πρεπει να εισαι εκλεκτικος στην κατασταση που εισαι.Πρεπει να κοιταξεις να σωσεις οτι μπορεσεις, αν μπορεσεις, και μετα κοιτας τι θες και τι οχι.
Δοκιμασε αυτο http://files.snapfiles.com/localdl936/REST2514.EXE και αυτο http://www.filehippo.com/download/file/53d79040910be47a68527710b720fd539619c56fa2ed808b6b28ed10fc046c24/
Και τα 2 με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο.Ειπαμε ρε παιδι μου κεκτημενη ταχυτητα αλλα οχι και να κανεις format λαθος δισκο. Razz
_________________
Επισκεφτείτε το κανάλι μας πατώντας εδώ
Για τα τελευταία releases επισκεφθείτε τον tracker μας
Για να δείτε την πρόδο των projects πηγαίνετε στο Project Status πατώντας εδώ
Ζητάτε ευγενικά χωρίς να απαιτείτε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 4:05 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και κοίτα να δεις που εμφανίστηκε αυτό το topic πάνω στην ώρα.
Προσπαθώ να επαναφέρω έναν εξωτερικό σκληρό.
Κατέληξα (με την βοήθεια του google) ότι πάμε για format και μετά recovery.
Έβαλα για κατέβασμα το GetBackData. Τι εννοείς Gpower2 με τα bold; Φαντάζομαι ότι την ώρα που κάνει το recovery να μην γράψω, σωστά;
Επίσης Neo106 τι είναι τα 2 link που δίνεις; Το πρώτο βγάζει σε ένα site αναζήτησης προγραμμάτων (χωρίς να έχει επιλεγεί ήδη κάτι) και το δεύτερο βγάζει στην κεντρική σελίδα του Filehippo. Μπορείς να δώσεις συγκεκριμένα προγράμματα; Μήπως το ένα ήταν το Recuva; ή το PC Inspector; (από Filehippo)
Επίσης τι γνώμη έχετε για το File Scavenger;
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 8:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Κατέληξα (με την βοήθεια του google) ότι πάμε για format και μετά recovery.


To φορματ πραγματικά δε χρειάζεται και μάλιστα μπορεί να μειώσει τις πιθανότητες για επαναφορά.

Παράθεση:
Τι εννοείς Gpower2 με τα bold;


Να μην επιχειρήσεις να γράψεις/διαγράψεις αρχεία σε αυτόν τον δίσκο.

Παράθεση:
Επίσης τι γνώμη έχετε για το File Scavenger;


Δεν το έχω δοκιμάσει...

Πάντως με το GetBackData έχω επαναφέρει μέχρι και flash που δε διαβαζόταν, δηλαδή έβγαζε ότι πρέπει να γίνει φορμάτ, όπως και παλιά χαλασμένη δισκέτα που επίσης δε διάβαζε το λειτουργικό. Βασικά σκανάρει όλα τα clusters ένα ένα και μετά κάνει reconstruct το file system για να σώσει ότι μπορεί. Δεν έχω δει άλλο πρόγραμμα να κάνει τέτοια πράγματα...
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 8:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τώρα πάει... Crying or Very sad
Μάλλον την έκανα τελικά... Embarassed
Τα τέτοια μας πήραμε πίσω... με το συμπάθιο...
Το συμπέρασμα για φορματ βγήκε αφού έκανα και chkdsk H: /F /R και μου έβγαλε ότι δεν γινόταν τίποτα με καποιά συγκεκριμένη ατάκα που δεν την θυμάμαι τώρα μιας και ήμουν σε άλλο υπολογιστή και όταν googlara μου έβγαλε ότι πρώτα format και μετά scan.
Και εκεί μπαίνει η μαγική μου ικανότητα να τα κάνω όλα π*&$&^%να και αντί να κάνω quick format ξεκινάω κανονικό και στην πορεία αλλάζω γνώμη και το ΣΤΑΜΑΤΑΩ για να κάνω quick ενώ είναι στα μισά το κανονικό!!! sweatdrop
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, το αποτέλεσμα ήταν θετικό!!! Laughing
Έχουμε πάλι τον σκληρό! Yahooooo χωρίς τα δεδομένα του... Crying or Very sad
Αλλά εντάξει, δεν μας χαλάει γιατί τα συμαντικά είχαν σωθεί απλώς το παλικάρι θα πρέπει να ξαναβρεί τις κατεβασμένες μουσικές του...

Υ.Γ. Rath μη με βρίσεις, ξέρω ότι το λατρεύεις το FileScavenger αλλά προσωπικά δεν είχα μείνει και πολύ ικανοποιημένος και απλώς έψαχνα και άλλη γνώμη... Embarassed

Υ.Γ. 2: Πολλά emoticons ρε παιδί μου...
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 271
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 24, 2010 10:56 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θα βρίσω γιατί όπως πολύ σωστά είπε και ο Gpower2 υπάρχει και το GetDataBack που κάνει παπάδες... οπότε επιλογές είχες....

Αλλά θα βρίσω γιατί όπως πάντα έκανες του κεφαλιού σου και δεν πήρες ένα τηλ. να ρωτήσεις... ΒΝΦΙ&:#ΗΦ&)(*Φ# Evil or Very Mad Evil or Very Mad Ranting Ranting Ranting Ranting
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 30 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 25, 2010 12:52 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και όχι μόνο μουσική και ένα σορό (γύρο στα 200GB) anime και με τι δυάρα σύνδεση που (ούτε δυάρα δεν είναι) άντε να τα ξανά κατεβάσω.....

μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα link για το GetDataBack??

ευχαριστώ και πάλι!!
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Off-Topic Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01771 seconds with 5 queries