Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Ποια κατηγορία anime προτιμάτε; Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  

Ποια κατηγορία anime προτιμάτε;
Shounen
65%
 65%  [ 26 ]
Shoujo
0%
 0%  [ 0 ]
Seinen-Josei
7%
 7%  [ 3 ]
Dementia
10%
 10%  [ 4 ]
Drama-Romance
0%
 0%  [ 0 ]
Mecha
0%
 0%  [ 0 ]
Sports
2%
 2%  [ 1 ]
Comedy
5%
 5%  [ 2 ]
SciFi
5%
 5%  [ 2 ]
Slice of life
5%
 5%  [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 40

Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 01, 2010 12:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Geutella έγραψε:
Άντε βρε Ser... τόση ώρα αυτό εννοούσες; Και εγώ μαζί σου. Razz
Ο λόγος που έβαλα shounen είναι για να περιγράψω κυρίως τα anime δράσης με πολύ ξύλο που απευθύνονται στα αγοράκια του δημοτικού - γυμνασίου - άντε και λυκείου (άσχετα αν λιώνουν και οι μεγαλύτεροι xD). Εξάλλου όπως τονίζω και στο πρώτο μου post οι κατηγορίες shounen, shojo, seinen, josei έχουν ως κριτήριο το κοινό στο οποίο απευθύνονται, την ηλικία και το φύλο του. Λογικό λοιπόν μέσα τους να περιλαμβάνουν και τις υπόλοιπες κατηγορίες απλώς τα shounen έχουν επικρατήσει ως μια διαδεδομένη κατηγορία για να εντάξει κανείς μέσα anime τύπου dragonball, και στάνταρ είναι από τις κατηγορίες που έχουν πολλούς fans.




εδω θα διαφωνισω,υπαρχουν shonen τα οποια εχουν κατι παραπανω απο εξυπνο και ενδιαφερον σεναριο και προσφερουν απλοχερη διασκεδαση με πολλες ανατροπες, βλεπε για παραδειγμα naruto και fairy tale!
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 01, 2010 1:19 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nadir έγραψε:
Δηλαδή ρε serestrum, έπρεπε να μιλήσει κάποιος για dementia και shounen για να ξεμυτήσεις; big smile Πάντως εγώ ψήφισα dementia,αν και με περιορίζει πολύ αυτή η κατηγορία. Δεν μπορώ να κρύψω ας πούμε, οτι μετά το Serial Experiments Lain, έλιωνα με το True tears και το H2O Footprints in the sand Embarassed



you are weak... αν δεν δεις cat soup, μετα lain, και μετα 2 φορες το Paranoia Agent, στη σειρα, δεν τοχεις... XD

ultimatesayan αφου στην ιαπωνια οι σειρες προβαλονται για τα πιτσιρικια, δεν εχει σημασια αν τις βλεπεις και εισαι δικηγορος 50 χρονων με παιδια και εγγονια... ειναι για πιτσιρικια...



_________________


Έχει επεξεργασθεί από τον/την serestrum στις Παρ Ιαν 01, 2010 4:49 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 08 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 949
Τοποθεσία: Εντός εκτός και επί τ'αυτά...




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 01, 2010 2:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

serestrum έγραψε:


you are weak... αν δεν δεις cat soup, μετα lain, και μετα 2 φορες το Paranoia Agent, στη σειρα, δεν τοχεις... XD


Έτσι!! Νάου χι ιζ τόλκινκ!
Από αυτά το cat soup δεν έχω δει... Να τι θα δω... αλλά αφού το λες σαν πρώτο ίσως να μην μου κάνει και τόσο εντύπωση πλέον...
_________________

Και τα ρέστα μου στο παρακάτω:
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 01, 2010 3:06 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultimatesayan, θεωρητικά η κατηγορία shounen απευθύνεται σε νεαρά αγόρια. Η ιαπωνική λέξη shounen σημαίνει μικρό αγόρι και όπως λέει και η wiki: Shōnen (少年?), shonen, or shounen, is a Japanese word literally meaning few years and generally referring to a typical boy, from elementary school through high school age.

Κώδικας:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Dnen


Και όπως λέει και το anidb: A style of anime and manga intended for boys, characterized by high-action, often humorous plots featuring male protagonists.

Κώδικας:
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=lexicon&vtype=cat&relid=5


Με λίγα λόγια τα shounen έχουν ως target group αγόρια ηλικίας 8-18 ετών, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν τα βλέπουν και μεγαλύτερα αγοράκια ή ακόμα και κοριτσάκια. Ακόμα και εγώ βλέπω shounen και μου αρέσουν κιόλας και είμαι και κοτζάμ γαϊδούρα 24 χρονών xD
Θα συμφωνήσω ότι κάποια shounen δεν έχουν μόνο ξύλο, αλλά περνάνε και πολλά άλλα μηνύματα και συνδυάζουν πολλές άλλες κατηγορίες.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 02, 2010 2:01 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι, οντως ετσι ειναι, εχεις δικιο πανω σε αυτο.απλως ειμαι πολυ της γενιας του dragonball και μου αρεσει να βλεπω αυτες τις αποκοσμες και εξωπραγματικες μαχες xD
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 06 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 03, 2010 2:45 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίο θέμα Geutella!
Λοιπόν, ψήφισα Seinen-Josei αναφορικά με την κατηγοριοποίηση target group, και από άποψη θεματολογίας μου αρέσει πιο πολύ να βλέπω Slice of life και Drama-Romance, που περιγράφουν κυρίως τις ανθρώπινες σχέσεις,
αλλά και δεν μπορώ να αρνηθώ ότι βλέπω μονορούφι και anime με υπαρξιακές, ανθρωπιστικές προεκτάσεις, από ό,τι κατάλαβα dementia.
Αν και τις περισσότερες φορές χρειάζομαι επανάληψη μήπως και καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής!
Αυτά σε μεγάλο ποσοστό, αλλά μου αρέσουν πολύ anime με samurai, γενικά με σπαθιά και πολεμικές τέχνες, κι ας είναι και shounen.
Όλα μου αρέσουν τελικά, καλό φρούτο είμαι κι εγώ!
_________________
...I'm not breaking down, I'm breaking out...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 147
Τοποθεσία: πέρα από τα πέρατα, πέρα από τα πέρα μέρη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 14, 2010 5:27 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SaDoW έγραψε:
[b]xmm μαρεσουν πολυ οτι εχει να κανει με
σφαγη, πνευματα ,διαολια, τριβολια, φαντασματα, βρυκολακες ,λυκανθρωπους, ξυλο, νιντζα, σπαθια ,σαμουραι, καταστροφη, κωμικα στοιχεια etc Twisted Evil


Και εγώ μαζί σου Wink , περιέγραψες με απόλυτη ακρίβεια την αγαπημένη μου κατηγορία Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 19 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 52
Τοποθεσία: thessaloniki

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 14, 2010 6:50 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρο ολο που ειμαι 43 χρονών τα τελευταία χρόνια, ασχολουμε εχω δει αρκετες παρα πολλες ώρες anime , σίγουρα drama-fantasy sci-fi και τώρα τελευταία με αρέσειυπερβολικα περιμενω πως και πως το επόμενο
porfy nο nacai tabi 05 (Seiki Subs) με ελληνικη υπόθεση όπως και χαζευω με τις δημιουργίες , ταξιδεύω, του Migiasaki ή το Ghost in Shell και απο σειρες πιες να προτωπώ!
Ευχομαι μονο τα ταξιδια να συνεχιστούν!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 17 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 367
Τοποθεσία: Eternal Crusader










Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 14, 2010 10:08 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε θα διαλέξω συγκεκριμένο είδος. Όλα χρειάζονται μια στο τόσο πιστεύω.

ΑΛΛΑ

όσο πιο παλιά βλέπω (δεκαετία '80), τόσο μου αρέσουν. Η κατηγορία που διαλέγω λοιπόν είναι "retro".
_________________

http://www.youtube.com/watch?v=GZfJOK_Ywmk&feature=related


Έχει επεξεργασθεί από τον/την bezdim στις Πεμ Ιαν 14, 2010 10:10 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 1178
Τοποθεσία: ------



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 14, 2010 10:09 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Δε θα διαλέξω συγκεκριμένο είδος. Όλα χρειάζονται μια στο τόσο πιστεύω.

ΑΛΛΑ

όσο πιο παλία βλέπω (δεκαετία '80), τόσο μου αρέσουν. Η κατηγορία που διαλέγω λοιπόν είναι "retro".


Thumbs UP
Συμφωνώ απολύτως.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 12 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 116
Τοποθεσία: Ξεσσαλλλλονίκη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 14, 2010 11:16 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα κανουργια οπως naruto,bleach.kai κτλ...
_________________







ʼν το διαβάζεις αυτό τότε σίγουρα βαριέμαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 13


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 19, 2010 1:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bezdim έγραψε:
Δε θα διαλέξω συγκεκριμένο είδος. Όλα χρειάζονται μια στο τόσο πιστεύω.

ΑΛΛΑ

όσο πιο παλιά βλέπω (δεκαετία '80), τόσο μου αρέσουν. Η κατηγορία που διαλέγω λοιπόν είναι "retro".



δεν ξερω, βαζει ενα τοπικος σταθμος ενα παλιο γνωστο anime (Demetan) και επειδη το βαζει Σαββατο το συγκρινω με τις καινουργιες σειρες που προβαλουν τα γνωστα καναλια την ίδια μερα και σπαω πλακα με τις τεραστιες διαφορες στην προσεγγιση. Καλά και τότε δεχομασταν πολλα κλισέ αλλά επειδη πλεον αντικατασταθηκαν από άλλα γίναν εξαιρέσεις στον κανονα.

πχ ο πρωταγωνιστης τρωει ξυλο και συνηθως δεν αντιδρα αλλα αφηνει να τον βαρανε.
Η φιλη του και αυτη συνεχως μιλαει με παραπονιαρικο υφος και αρκετες φορες την κακομεταχειριζονται και αυτην. Που να τα δεις αυτα στις τωρινες σειρες με τους ατρωτους θυληκους και αρσενικους χαρακτηρες ή που δεν επιτρέπεται η προβολή βιαίων σκηνών.
Επεισης υπαρχουν σκηνες βιας και θανατου με ζωα και εντομα. Αστειες σκηνες σπανιες, αντε κανα γελιο στο τελος.
Αλλα δεν ξερω, μου αρεσε. Μου θυμησε τις παλιες σειρες που εβλεπα οπου υπηρχε χωρος για λιγη βια και σοβαροτητα. Ενω πλεον εχουν γινει ολα τοσο αποστειρωμενα και χαζοχαρουμενα ή τοσο "ψευτομάγκικα", λες και φοβουνται να ξεφυγουν από τον κανόνα πλεον. Δυστηχως πλεον οι ειδικοί στο παιδικό πρόγραμμα (και αυτο γίνεται παντού) έχουν αντικατασταθεί από τις εντολές των μάνατζερ που προτιμούν να πλασάρουν όποια σειρά προτιμούν αυτοί και χωρίς να ξέρουν σε βάθος το αντικείμενο, από το να αφήσουν κάποιον υπευθυνο να κάνει την επιλογή.



G_Altair έγραψε:
τα καινουργια οπως naruto,bleach.kai κτλ...


τι καινουργια....πανε να γινουν 10 χρονων και αυτα. Παει και η γενια του Naruto. Ευκαιρια να γινει και αλλη σειρα γνωστη απο τα πιτσιρικια ιαπωνεζοπουλα και να τη δουμε εδω.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 315


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 19, 2010 2:41 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναυσικά έγραψε:
SaDoW έγραψε:
[b]xmm μαρεσουν πολυ οτι εχει να κανει με
σφαγη, πνευματα ,διαολια, τριβολια, φαντασματα, βρυκολακες ,λυκανθρωπους, ξυλο, νιντζα, σπαθια ,σαμουραι, καταστροφη, κωμικα στοιχεια etc Twisted Evil


Και εγώ μαζί σου Wink , περιέγραψες με απόλυτη ακρίβεια την αγαπημένη μου κατηγορία Laughing


Και αλλος ενας!!

Thumbs UP
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 24 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 321
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 29, 2010 7:14 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mpakatsias έγραψε:
Ναυσικά έγραψε:
SaDoW έγραψε:
[b]xmm μαρεσουν πολυ οτι εχει να κανει με
σφαγη, πνευματα ,διαολια, τριβολια, φαντασματα, βρυκολακες ,λυκανθρωπους, ξυλο, νιντζα, σπαθια ,σαμουραι, καταστροφη, κωμικα στοιχεια etc Twisted Evil


Και εγώ μαζί σου Wink , περιέγραψες με απόλυτη ακρίβεια την αγαπημένη μου κατηγορία Laughing


Και αλλος ενας!!

Thumbs UP

Χαιρομαι που ειμαστε στην ιδια κατηγορια Thumb 2 Up
Καταλαβενετε βεβαια οτι ειστε σαλεμενοι ετσι?? Razz
και τα μυαλα σας δε λειτουργουν καλα... χεχεχεχεχε Razz
δυστηχως για εμας γιατρια δεν υπαρχει ειμαστε μια κατηγορια απο μονοι μας! χεχεχ Worthy
_________________
X---Kage Bushin No Jutsu---X

Μολις παρατηρησα οτι εγινα Forum Adict (xaxax)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 07 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Underworld

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 11, 2013 12:47 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mystery, Dementia, Psychological, Fantasy
Και βασικά,όταν υπάρχει συνδυασμός διαφορετικών ειδών^
Όταν έχουν ανατροπές και είναι όσο το δυνατόν απρόβλεπτα, χωρίς στερεότυπους χαρακτήρες.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.013 seconds with 5 queries