Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime

Ποια κατηγορία anime προτιμάτε; Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  

Ποια κατηγορία anime προτιμάτε;
Shounen
65%
 65%  [ 26 ]
Shoujo
0%
 0%  [ 0 ]
Seinen-Josei
7%
 7%  [ 3 ]
Dementia
10%
 10%  [ 4 ]
Drama-Romance
0%
 0%  [ 0 ]
Mecha
0%
 0%  [ 0 ]
Sports
2%
 2%  [ 1 ]
Comedy
5%
 5%  [ 2 ]
SciFi
5%
 5%  [ 2 ]
Slice of life
5%
 5%  [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 40

Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 2:46 am
Τίτλος: Ποια κατηγορία anime προτιμάτε;
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έκανα μια αναζήτηση σε αυτό το section να τσεκάρω αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο thread και βρήκα ένα topic του 2007: Τί είδος ANIME προτιματε?. Και μιας και έχει περάσει τόσος καιρός από τότε, λέω να κάνω μια προσπάθεια να δημιουργήσω ένα πιο πλήρες poll για τις κατηγορίες των anime και ποιες προτιμάτε περισσότερο.

Σε αυτό το thread μπορείτε να ψηφίσετε τις αγαπημένες σας κατηγορίες anime. Φυσικά το poll δεν μπορεί να καλύψει όλες τις κατηγορίες μιας και είναι πάρα πολλές και πολλά anime ανήκουν σε παραπάνω από μια κατηγορία ταυτόχρονα. Ας δώσουμε μια σύντομη περιγραφή και μερικά παραδείγματα anime τίτλων για την κάθε κατηγορία:

Shounen
Στην κατηγορία αυτή εντάσσονται τα anime που απευθύνονται κυρίως σε νεαρά αγόρια. Είναι anime δράσης, περιπέτειας με πολλά εφέ και πολύ ξύλο. Χαρακτηριστικά παραδείγματα: Dragonball, Naruto, Bleach κλπ.

Shoujo
Στην κατηγορία αυτή εντάσσονται τα anime που απευθύνονται κυρίως σε νεαρές κοπέλες. Η θεματολογία τους έχει περισσότερο ρομαντικές-ερωτικές ιστορίες στις οποίες οι πρωταγωνίστριές τους αψηφούν και αποδεσμεύονται από τις απαγορεύεις και τα ταμπού του περιβάλλοντος τους. Χαρακτηριστικά παραδείγματα: Candy Candy, Card Captor Sakura, Hello! Sandybell, Aishiteru ze Baby κλπ.

Seinen - Josei
Στην κατηγορία αυτή εντάσσονται τα anime που απευθύνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες (18-25+). Είναι anime πιο ρεαλιστικά, χωρίς τις υπερβολές στο σενάριο που συναντάμε στα shounen. Εδώ έχουμε πολλά παραδείγματα όπως: Flag, Black Lagoon, Eden of the East, Mushishi κλπ.

Dementia
Anime που η θεματολογία τους συνδέεται με ψυχολογία-φιλοσοφία-μυστήριο και θρίλερ. Τα περισσότερα dementia είναι και Seinen (απευθύνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες) οπότε αυτές οι δύο κατηγορίες πάνε πακέτο. Χαρακτηριστικά παραδείγματα: Berserk, Elfen Lied, Paranoia Agent, Serial Experiments Lain, Vision of Escaflowne, Mind Game κλπ.

Drama-Romance
Όπως λέει και ο τίτλος, τα anime αυτής της κατηγορίας έχουν θεματολογία ρομαντικές, δραματικές ιστορίες. Οι ιστορίες αυτές όμως δεν είναι τόσο απλές... Τα ερωτικά τρίγωνα δεν είναι διόλου σπάνια. Επίσης συχνά συναντά κανείς μια απαγορευμένη αγάπη, μια αγάπη χωρίς ανταπόκριση ή μια αγάπη ανάμεσα σε δύο άτομα από εντελώς διαφορετικούς κόσμους... Χαρακτηριστικά παραδείγματα: Candy Candy, Full moon wo sagashite, Windaria κλπ.

Mecha
Από την λέξη mechanical. Στα anime αυτά κυριαρχεί το μηχανικό στοιχείο. Ρομπότ, αεροσκάφη, διαστημόπλοια κτλ. Χαρακτηριστικά anime: UFO Robo Grendizer, Getter Robo, Gurren Lagann κλπ.

Sports
Anime που έχουν ως κύρια θεματολογία τους κάποιο άθλημα όπως μπάσκετ, ποδόσφαιρο, ακόμα και box. Τα πιο γνωστά είναι: Slam Dunk, Hajime no Ippo, Aoki Densetsu Shoot!, Ashita e Free Kick, Moero! Top Striker.

Comedy
Όπως φαίνεται και από τον τίτλο, αναφερόμαστε σε anime που έχουν έντονο το κωμικό στοιχείο. Τέτοια anime είναι: Gintama, Samurai Pizza Cats, Full Metal Panic? Fumoffu, Sayonara Zetsubou Sensei, κλπ.

SciFi
Anime που η θεματολογία τους περιλαμβάνει επιστημονική φαντασία, anime που η υπόθεση τους εκτυλίσσετε στο μακρινό μέλλον ή σε μια εναλλακτική πραγματικότητα. Κάποια παραδείγματα είναι: Ergo Proxy, Paprika, Tytania, Neon Genesis Evangelion, Akira, Captain Harlock κλπ.

Slice of life
Όταν λέμε "Slice of life" εννοούμε τα καθαρά κοινωνικά anime, ή τουλάχιστον αυτά που έχουν το κοινωνικό στοιχείο ως κύρια βάση, μιας και όπως είπαμε αρχικά, ένα anime δεν ανήκει σχεδόν ποτέ μόνο σε μία κατηγορία. Μερικά παραδείγματα: Full Moon o Sagashite, Candy Candy, Clannad, Welcome to the N.H.K κλπ.

Εννοείται πως μπορείτε να ψηφίσετε όσες κατηγορίες θέλετε. Οι τίτλοι των anime που έδωσα ως παραδείγματα στηρίζονται στην προσωπική μου άποψη για τα συγκεκριμένα anime και πως τα κατηγοριοποιώ με βάση την προσωπική μου κρίση. Να τονίσω ότι οι τρεις πρώτες κατηγορίες έχουν ως κριτήριο την ηλικία του κοινού στο οποίο απευθύνονται ενώ οι υπόλοιπες κατηγορίες έχουν ως κριτήριο τη θεματολογία του anime. Επαναλαμβάνω επίσης πως ένα anime μπορεί να ανήκει σε πολλές κατηγορίες παράλληλα, ακόμα και από τα παραδείγματα που έδωσα, πχ. έβαλα το NGE στα SciFi, αλλά φυσικά είναι και Seinen και Dementia και mecha. Οπότε μην σας κάνει εντύπωση που ο ίδιος τίτλος μπορεί να αναφέρεται ως παράδειγμα σε πολλές κατηγορίες.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 04 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 1745
Τοποθεσία: Αθήνα



Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 3:17 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη απο οτι βλεπω(η εκτος αμα κανω λαθος)δεν μπορω να ψηφισω πανω απο μια επιλογη,θα το γραψω.
Το ειδος των ανιμε που προτιμω ειναι:

Shounen,Seinen και Dementia.

Η σειρα ειναι τυχαια.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 3:32 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσπάθησα να φτιάξω το poll ώστε να υπάρχουν πολλές επιλογές αλλά δεν ξέρω από που μπορώ να το ρυθμίσω... Embarassed

Δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει και αυτή η δυνατότητα, αλλά αν μπορούσε κάποιος καλός admin να μου το φτιάξει θα ήμουν ευγνώμων.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 21 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 274
Τοποθεσία: konoha

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 9:36 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

shounen!!! και σιγκεκρημενα το fairy tail με εχει καθηλωσει Worthy
_________________
Επισκευτείτε το blog μου.

http://orthodoxy-rainbow.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 16 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 513
Τοποθεσία: Κοζάνη








Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 10:15 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shounen γιατί είμαι shounen. Είναι η κατηγορία που έχει τα πιο πολλά αγαπημένα μου anime.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 04 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 2744
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη





















Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 12:20 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχώς δεν υπάρχει η επιλογή για πολλαπλές απαντήσεις στο phpbb2 έτσι ως έχει και θα ήταν κάπως δύσκολο να γραφεί κώδικας γι' αυτό, ειδικά τη στιγμή που ασχολούμαστε για ένα καινούριο site.

Όσον αφορά το Poll αυτό καθεαυτό, πιστεύω ότι τα αποτελέσματα είναι δύσκολα να επεξεργαστούν ή να ερμηνευτούν, καθώς λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τι είδη αρέσουν σε ποιον. Ίσως ένα πιο περιορισμένο poll ή ένα αντίστροφο, ποιο είδος ΔΕΝ αρέσει, να έβγαζε πιο χρήσιμα συμπεράσματα Wink (δίνοντας λίγο τροφή για σκέψη)

Προσωπικά ΔΕΝ προτιμώ ιδιαίτερα τα Slice Of Life και τα Drama-Romance. Κατά τα άλλα, τα υπόλοιπα τα βλέπω! Razz
_________________
Διαβάστε τους Κανόνες του Forum! Τα greeklish απαγορεύονται!
Διαβάστε το Playback FAQ
Feeling... nauseous already? Wait to see my anime list first...

And remember, fansubbing is NOT serious business...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα Διεύθυνση AIM Yahoo Messenger MSN Messenger


Ένταξη: 20 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 206


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 12:29 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shounen χωρίς δευτερη σκέψη!!! Dwarf
_________________


You can kill the dreamer, yes, you can definitly kill the dreamer, but you can NOT kill the dream!

If we took an eye for an eye, the whole world would be BLIND!
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 12:32 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dementia.

και το αθλιο Berserk ΔΕΝ ειναι dementia ffs....

seinen και dementia γιατι να πανε πακετο...?

στα seinen ανηκουν τιτλοι απο ολες τις αλλες κατηγοριες... εκτος αν τα βαφτισουμε ολα shounen...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 24 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 321
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 12:48 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xmm μαρεσουν πολυ οτι εχει να κανει με
σφαγη, πνευματα ,διαολια, τριβολια, φαντασματα, βρυκολακες ,λυκανθρωπους, ξυλο, νιντζα, σπαθια ,σαμουραι, καταστροφη, κωμικα στοιχεια etc Twisted Evil
οπως επισης επιλεκτικα mecha οπως Gundam seed Getter Robo tekkaman etc Thumb 2 Up
αθλητικα ΜΟΝΟ το ippo Thumbs UP

και για το χοντρο καψιμο κατι ψυχοπλακωτικα οπως Lein, Ghost Stories, monster
ξερετε αυτα που το παρακολουθεις και στα 10 πρωτα επεισοδια εχεις αρχισει τα χαπια και λες ".. μα τι βλεπω... "
_________________
X---Kage Bushin No Jutsu---X

Μολις παρατηρησα οτι εγινα Forum Adict (xaxax)
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 3:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

serestrum έγραψε:
seinen και dementia γιατι να πανε πακετο...?


Συνήθως τα dementia έχουν να κάνουν με ψυχολογία-θρίλερ, παραφροσύνη γενικότερα οπότε λόγω της θεματολογίας τους απευθύνονται κυρίως σε μεγαλύτερες ηλικίες, άρα seinen και σπάνια (για να μην πω ποτέ) δε θα βρεις ένα shounen dementia. Με αυτή τη λογική είπα πως πάνε πακέτο.
_________________

Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 22 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 611





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 3:34 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

serestrum έγραψε:
[...]και το αθλιο Berserk ΔΕΝ ειναι dementia ffs....[...]


Infidel
_________________

ΤΟ ADN είναι ένα σύστημα προώθησης των anime στην Ελλάδα.Ορισμένες αλυσίδες:
AnimeClipse Releases//Saint Seiya Collection//High Definition Movies
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 5:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Geutella έγραψε:
serestrum έγραψε:
seinen και dementia γιατι να πανε πακετο...?


Συνήθως τα dementia έχουν να κάνουν με ψυχολογία-θρίλερ, παραφροσύνη γενικότερα οπότε λόγω της θεματολογίας τους απευθύνονται κυρίως σε μεγαλύτερες ηλικίες, άρα seinen και σπάνια (για να μην πω ποτέ) δε θα βρεις ένα shounen dementia. Με αυτή τη λογική είπα πως πάνε πακέτο.



ας διαφωνισω... τα dementia ειναι seinen... δεν πανε πακετο... κανονικα απτο poll επρεπε να λειπουν οι επιλογες shounen, seinen shoujo κτλ. αυτες ειναι κατηγοριες και ολα τα αλλα τα ειδη... slice of life δεν γινεται να ειναι seinen δλδ?

επισης phantom για το berserk εχω κακη γνωμη ναι... και για το Manga δεν μπορω να πω οτι εχω καλυτερη...

Laughing
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Πάτρα





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 5:30 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άντε βρε Ser... τόση ώρα αυτό εννοούσες; Και εγώ μαζί σου. Razz
Ο λόγος που έβαλα shounen είναι για να περιγράψω κυρίως τα anime δράσης με πολύ ξύλο που απευθύνονται στα αγοράκια του δημοτικού - γυμνασίου - άντε και λυκείου (άσχετα αν λιώνουν και οι μεγαλύτεροι xD). Εξάλλου όπως τονίζω και στο πρώτο μου post οι κατηγορίες shounen, shojo, seinen, josei έχουν ως κριτήριο το κοινό στο οποίο απευθύνονται, την ηλικία και το φύλο του. Λογικό λοιπόν μέσα τους να περιλαμβάνουν και τις υπόλοιπες κατηγορίες απλώς τα shounen έχουν επικρατήσει ως μια διαδεδομένη κατηγορία για να εντάξει κανείς μέσα anime τύπου dragonball, και στάνταρ είναι από τις κατηγορίες που έχουν πολλούς fans.
_________________



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Geutella στις Παρ Ιαν 01, 2010 3:42 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 07 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 666
Τοποθεσία: σταδιαλα...

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 5:49 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πετας εκει ενα fighting και καθαρισες...

αυτα τα shounen μας χαλανε την πιατσα...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 10:42 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδή ρε serestrum, έπρεπε να μιλήσει κάποιος για dementia και shounen για να ξεμυτήσεις; big smile Πάντως εγώ ψήφισα dementia,αν και με περιορίζει πολύ αυτή η κατηγορία. Δεν μπορώ να κρύψω ας πούμε, οτι μετά το Serial Experiments Lain, έλιωνα με το True tears και το H2O Footprints in the sand Embarassed
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01285 seconds with 5 queries