Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

[Review] Detroit Metal City
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  

Βαθμολογία Σειράς
10
22%
 22%  [ 2 ]
9
11%
 11%  [ 1 ]
8
33%
 33%  [ 3 ]
7
11%
 11%  [ 1 ]
6
11%
 11%  [ 1 ]
5
0%
 0%  [ 0 ]
4
0%
 0%  [ 0 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
11%
 11%  [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 9

Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 5:19 pm
Τίτλος: [Review] Detroit Metal City
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η σειρά αυτή είναι κατάληλη για άτομα άνω των 13 ετών λόγω της σκληρής γλώσσας που περιέχει.





Σενάριο
Βαθμολογία : 8.1


Η σειρά αποτελείτε από 12 επισόδια διάρκειας περίπου 12 λεπτών το καθένα.Οι Detroit Metal City είναι ένα Death Metal συγκρότιμα που λόγω των "σκληρών" στοίχων τους και τη συμπεριφορά τους οι οπαδοί τους πιστεύουν πως είναι πραγματικοί δαίμονες απο την κόλαση.Στην πραγματικότιτα όμως μόνο δαίμονες δεν είναι. Ο μανιακός drummer Camus είναι ένας ήρεμος και κοντός(και ίσως λίγο ανώμαλος big smile ) νέος που του αρέσει να κοιμάτε όλη την ώρα, ο τρελός μπασίστας Jacki είναι ένας ρομαντικός νέος και ο "βασιλιάς της κόλασης" Krauser που πορώνει με τα φωνητικά και την ηλεκτρική του κιθάρα είναι ένας φιλήσυχος νέος που του αρέσει η Ποπ μουσική και είναι κατά βάθος "μαμάκιας".Έτσι ο Krauser (κατα κόσμον Negishi) μπλέκεται σε απίστευτες καταστάσεις και συμπτώσεις λόγω της διπλής του ταυτότιτας και μπερδεύδει τους ρόλους με αποτέλεσμα πολλές φορρές να ξεχνάει ότι δεν φοράει την στολή του και να συμπεριφέρετε σαν τον Βασιλιά της Death Metal.Η σειρά αυτή είναι η πιο προτότυπη που έχω δει ποτέ αν και μου κακοφάνικαν οι πολλές συμπτώσεις που γίνονται στη σειρά (βέβαια αν δεν υπήρχαν αυτές οι συμπτώσεις η σειρά δεν θα ήταν τόσο αστεία) .Ένα άλλο αρνητικό σημείο είναι πως λόγω της μικρής διάρκειας των επισοδίων έπρεπε να στριμοχτούν οι σκηνές με αποτέλεσμα η μία σκηνή να διαδέχετε την άλλη πολύ γρήγορα κάτι που με ενόχλησε αρκετά, ειδικά στην αρχή.Θα είχα βάλει αρκετά υψηλότερη βαθμολογία αλλά η ιστορία δεν ολοκληρώνετε στο τέλος κάτι που μου δίνει την εντύπωση πως φτιάξαν το ανιμε απλά για να γνωρίσει περισότερος κόσμος το μανγκα.

Σχέδιο
Βαθμολογία : 8.2

Το σχέδιο στο Detroit Metal City είναι ακριβώς όπως στο μανγκα εκτός από μερικές λεπτομέριες στο πρόσωπο του Negish και στο ότι στο μανγκα τα μέλη του συγκροτίματος μιάζουν λίγο με λιοντάρια.Βέβαια δεν λείπουν μερικές ατέλεις σε μερικούς χαρακτήρες και σκηνικά.Πάντος σε γενικές γραμμές το σχέδιο είναι αρκετά καλό.

Ήχος
Βαθμολογία : 9.7


Στον ήχο ρέστα δίνουν τα τραγούδια του συγκροτίματος τα οποία είναι πολύ ταιριαστά και όσοι από εσάς ακούτε metal θα τα αγαπήσετε.Πολύ καλές είναι και οι ομιλίες που πάνε γάντι με την εμφάνιση των χαρακτήρων.Δυστηχώς οι διάλογοι είναι πολύ γρήγοροι λόγω της μικρής διάρκειας του κάθε επισοδίου με αποτέλεσμα πολλές φορρές να μην καταλαβαίνετε τι ακούτε.

Χαρακτήρες
Βαθμολογία : 8.3


Οι χαρακτήρες είναι πολύ ωραίοι.Θα σκάσετε στα γέλια με τη συμπεριφορά και τα κατορθώματά τους. Πολύ ενδιαφέρον έχει o Negishi-Krauser αλλά και τα άλλα μέλη του συκγροτίματος.Όμως η αλλαγή του Negishi σε Krauser είναι λίγο αφύσικη με την ένοια ότι δεν γίνεται το ίδιο άτομα να έχει τόσο διαφορετική συμπεριφορά όταν φοράει ένα κοστούμι.

Γενική Βαθμολογία : 8.3

To Detroit Metal City είναι ένα ανιμε που σατυρίζει την Metal με πολύ επιτυχία.Η σειρά, παρότι είναι πολύ μικρή, χαρίζει μεγάλες δόσεις γέλιου.Οι οπαδοί την Metal, και όχι μόνο, θα την λατρέψουν.

--------------------------------------------------
Το Review το πήρα από την anime-greek αλλά εγώ είμαι αυτός που το έκανε άρα δεν νομίζω να πειράξει κανέναν big smile

Review by Sephiroth-ZeLiGa
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 7:23 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντε και βαριομουν να γραψω review για το DMC Thumbs UP
Μονο μια δυο παρατηρησεις θα ηθελα να κανω. Η γρηγορη εναλλαγη των σκηνων, και οι γρηγοροι διαλογοι, δεν νομιζω οτι ειναι στριμωγμα λογω μικρης διαρκειας των επεισοδιων, αλλα καθαρα επιλογη του σκηνοθετη και της παραγωγης, αν αναλογιστουμε οτι ειναι μια παραγωγη της 4οC.
Επισης η αλλαγη χαρακτηρα του Νεγκισι σε Κραουζερ, σαφως και ειναι υπερβολικη, αλλα ολη η σειρα στηριζεται στην υπερβολη, οποτε κολλαει γαντι.
Γενικα παντως παρομοια βαθμολογια θα εδινα και εγω.
Παντως που μου εκανε εντυπωση που βαθμολογεις με δεκαδικα. Σεναριο 8.1 ! Razz
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 9:26 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο anidb βάζουν βαθμολογίες με δύο δεκαδικά, πχ 6.43 Shocked
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 242
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη




Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 9:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ZeLiGa έγραψε:
Στο anidb βάζουν βαθμολογίες με δύο δεκαδικά, πχ 6.43 Shocked

Ε καλα εκει ψηφιζουν εκατονταδες ατομα φυσιολογικότατο το βρίσκω.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 05 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 152
Τοποθεσία: Lost in Time...






Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 10:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν λέω για τις ψηφοφορίες αλλά για τα reviews του καθενός.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 14 Μάι 2009
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: Στην μεγάλη κόκκινη γραμμή

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 17, 2009 12:24 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλη αλλα οχι και συγλονιστικη κατα τη γνωμη μου
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01369 seconds with 5 queries