Σύνδεση Όνομα μέλους Κωδικός
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη    
Εγγραφή
Εγγραφή
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε τα προσωπικά σας μηνύματα
AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες

Kemono no Souja Erin
Προβολή προηγούμενου Θέματος :: Προβολή επόμενου Θέματος  
Συγγραφέας Μήνυμα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 1:14 pm
Τίτλος: Kemono no Souja Erin
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kemono no Souja Erin

A fantasy series written by Uehashi Nahoko (Seirei no Moribito)about a young woman who is drawn into a war between kingdoms. She has the ability to command animals, including dragons, as if she was playing a musical instrument.
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=6187

Ο συσχετισμος με το Seirei no Moribito, και η Production I.G. σχεδον εγγυουνται ενα τουλαχιστον καλο αποτελεσμα. Ειναι και σειρα 50 επεισοδιων, (χορταστικη ποσοτητα δηλαδη). Ξεκιναει 10/1 και ελπιζω καποιο καλο φανσαμπγκρουπ να ασχοληθει με αυτη τη σειρα.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 10:04 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ασχοληθούν οι SS [StaticSubs] οπότε από μεριάς subbing είμαστε οκ!
Από μεριά πλοκής και εικόνας να δω που θα πάμε, γιατί ένα μονόλεπτο preview/trailer στο youtube μόλις έδωσε ανησυχητικές εντυπώσεις.

Ας περιμένουμε μέχρι το πρώτο επ. [προβολή σε 4 μέρες] και βλέπουμε στη συνέχεια όμως. Wink
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 10:31 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Madarb έγραψε:
Θα ασχοληθούν οι SS [StaticSubs] οπότε από μεριάς subbing είμαστε οκ!
Από μεριά πλοκής και εικόνας να δω που θα πάμε, γιατί ένα μονόλεπτο preview/trailer στο youtube μόλις έδωσε ανησυχητικές εντυπώσεις.

Ας περιμένουμε μέχρι το πρώτο επ. [προβολή σε 4 μέρες] και βλέπουμε στη συνέχεια όμως. Wink

Πραγματι με StaticSubs ειμαστε καλυμενοι, και απο ποιοτητα, και πιθανοτατα και απο ταχυτητα.Thanks for the info Madarb!
Ενα τρεϊλερ 14 δευτερολεπτων που πετυχα στο ΕσυΣωληνας δεν ηταν αρκετο για να μου αφησει εντυπωσεις, αλλα σιγουρα περιμενω αγωνιωδως το πρωτο επεισοδιο.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 10:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aπ' ότι βλέπω δεν έχουν σκοπό να πιάσουν άλλα, οπότε λογικά κι από ταχύτητα καλά θα πηγαίνουν. Wink
Το βίγδεο αν και μικρό άρκεσε θαρρώ ώστε να ανάψει φωτιές σε ορισμένους. Rolling Eyes Laughing
Είδομεν...
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 19 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 165
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 07, 2009 2:12 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά κρατώ επιφυλάξεις για δυο λόγους.

Πρώτον ο μεγάλος αριθμών επεισοδίων το κάνει δύσκολο να γίνει μια καλή ποιοτική σειρά (σαν seirei πχ) χωρίς fillers και "ανούσια" επεισόδια και αφετέρου το γεγονός πως ο σκηνοθέτης είναι παντελώς άγνωστος αφήνει την τύχη της σειράς στον αέρα. Random δηλαδή. Απ'το πόσο καλός είναι αυτός ο άγνωστος σκηνοθέτης θα κριθεί και το πως θα πάει η σειρά.
Μακάρι να βγει καλό έχει πολύ καλές προυποθέσεις πάντως.

Στο κάτω κάτω μη ξεχνάμε πως ο σκηνοθέτης του Seirei no moribito ήταν ο ίδιος με του Gits sac (kenji kamiyama), οπότε η επιτυχία ήταν προβλεπόμενη imho.
_________________
My swords are said to instill in their
wielders the urge to kill, once they grip the hilt.
In the end, they are demonic swords.
A sword that cuts one free from one’s karma and does not cut people…
That is what I consider the ultimate sword.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 07, 2009 4:17 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

thx for the info! waiting ep1
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 26, 2009 7:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βγηκε σημερα το πρωτο επεισοδιο απο StaticSubs. Για την εκδοση των SS τιποτα αρνητικο δεν εχω να πω. Οσο για το ανιμε.... μαλλον ψιλοαπογοητευτηκα. Η ιστορια δειχνει να εχει καλες προοπτικες. Το προβλημα ειναι στο ανιμεϊσον. Οι χαρακτηρες ειναι σχεδιασμενοι χωρις λεπτομερεια, πολυ "μονοδιαστατα"( στα προσωπα δεν υπαρχει ουτε μια σκια, δεν χρησιμοιποιειται ουτε ενα φωτιστικο εφε, οι εκφρασεις διδονται καθαρα και μονο με την χρηση καποιων γραμμων στο προσωπο). Τα μπακγκραουντ, αν και ομορφα, ειναι πολυ "ψευτικα". Μου θυμιζουν εικονογραφηση παραμυθιου. Και σαν να μην εφτανε αυτο, η τοποθετηση των χαρακτηρων μεσα στον χωρο, πολλες φορες ειναι αποτυχημενη, με την εννοια οτι, οι χαρακτηρες φαινονται "ξενοι" πανω στο μπακγκραουντ.
Σε γενικες γραμμες, το animation, μου δειχνει οτι η σειρα προοριζεται για κοινο μικρης ηλικιας. Αυτα σαν πρωτες παρατηρησεις, θα δουμε την συνεχεια...
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 12 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 27, 2009 6:18 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω ειδα το πρωτο επ σε raw αλλα δε νομιζω οτι χρειαζεται να το δω και απο group... Μου φανηκε αρκετα παιδικο.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα MSN Messenger


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 27, 2009 8:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digitaltracker έγραψε:
Εγω ειδα το πρωτο επ σε raw αλλα δε νομιζω οτι χρειαζεται να το δω και απο group... Μου φανηκε αρκετα παιδικο.

Συμφωνουμε λοιπον σχετικα με την "παιδικοτητα" της σειρας. Παντως εγω θα δω και τα επομενα 2 επεισοδια τουλαχιστον πριν αποφασισω αν θα την παρακολουθησω ή οχι.
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Μάι 2007
Δημοσιεύσεις: 751
Τοποθεσία: Solefald, Iceland





Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2009 8:35 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nadir έγραψε:

Παντως εγω θα δω και τα επομενα 2 επεισοδια τουλαχιστον πριν αποφασισω αν θα την παρακολουθησω ή οχι.

My thoughts exactly.
Βασικά δεν το είδα καν, περιμένω να τα δω μαζί για να πάρω μια καλύτερη συνολική ιδέα.
Πάντως εμένα μου κάνει εντύπωση που θα είναι 50 επ. γιατί κάτι καλό πρέπει να λέει για να κρατάει τόσο.
Ειδωμεν...
_________________
www.ookami-fansubs.com for your Fullmetal Alchemist fix...
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του συγγραφέα


Ένταξη: 15 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 13


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 26, 2009 12:07 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο τα 13 επεισοδια που ειδα (το 14ο ειναι περιληψη) φανηκε αρκετα ικανοποιητικη. Το σχεδιο μπορει να ειναι απλοικο και παιδικο, αλλα αυτο ισχυει για το 90 % των anime. Και ομως τα βλεπουμε χωρις ενδοιασμους. Παρολα αυτα δειχνει προσεγμενη σειρα

Κατι καλο παει να γινει με την πλοκη. Προς το παρον κραταν το ενδιαφερον αλλα δεν ξερω αν μπορουν να το κρατησουν και στο δευτερο μισο. Αντιγραφει το Moribito σε μερικα σημεια

Καλιο ενα καλο παιδικο απο ενα μετριο για μεγαλους. Δειτε το 7ο επεισοδιο και θα καταλαβετε
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 27 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: Αθηνα


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάι 26, 2009 1:44 pm
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνω οτι η σειρα δειχνει να εχει ωραια πλοκη τελικα. Παει λιγο αργα, αλλα δεν με ενοχλει αυτο, γιατι περα απο το οτι τοσκιτσο ειναι παιδικο(οχι ομως παιδαριωδες), εχει πολυ ομορφες εικονες να δωσει και "το ματι ξεχνιεται". εκτος αυτου, η αργη εξελιξη, δεινει μια ευπεπτη αληθοφανεια στην ηλικιακη εξελιξη της Erin. Το 7ο επεισοδιο που αναφερεις, ειναι πραγματι σκηνοθετικα και απο πλευρας συναισθηματικης κορυφωσης, εκπληκτικο! Τωρα κατα ποσο το 90% των ανιμε εχουν απλοϊκο και παιδικο σχεδιο... εγω τουλαχιστον διαφωνω, αλλα δεν ειναι ουτε επι του παροντος trhread, ουτε και ιδιαιτερα σημαντικο θεμα για αντιπαραθεση Cool
_________________
Αν δεν ήμουν αυτός που είμαι, θα ήθελα να ήμουν εγώ. Απλά να μου έμοιαζα λίγο περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος


Ένταξη: 15 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 13


Δημοσίευση Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάι 27, 2009 12:39 am
Τίτλος:
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εννοω βασικα αυτα με το super deformed στυλ, αν και στο περιεχομενο μπορει να ειναι για μεγαλυτερες ηλικιες. καλα, για το κυμα kawai στην Ιαπωνια δεν το συζηταω.

Πως θα σου φαινοταν αν σειρες οπως Cowboy Bebop, GITS, Moribito, NANA κλπ ειχαν superdeformed χαρακτηρες; Οσο σοβαρη πλοκη και να χαν, δυσκολο να τις επαιρνες στα σοβαρα. Τουλαχιστον αυτη η σειρα, αν εξαιρεσεις την πρωταγωνιστρια που ειναι κλασσικο σχεδιο anime παιδιου, εχει κατα τα αλλα ρεαλιστικους χαρακτηρες που θυμιζουν το Moribito. Και απο οτι βλεπω στα επομενα επεισοδια δεν θα ειναι πια παιδι.

Οπως η φιλια μεταξυ της Balsa και του πριγκηπα, κατι αναλογο παει να γινει και εδω, δεν ξερω ομως με ποιον ή ποια. Γιατι αν συνεχιζε να μενει παιδι για 50 επεισοδια, θα επρεπε να φτασει την ποιοτητα των WMT του 70 και αυτο ειναι ακατορθωτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Προβολή του προφίλ του συγγραφέα Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Προβολή όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέου Θέματος     Απάντηση στο Θέμα     AnimeClipse Αρχική σελίδα » Anime Reviews - Βαθμολογίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:   
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Ενότητας
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτήν την Ενότητα
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Ενότητας




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group






MKPortal M1.1 Rc1 ©2003-2005 All rights reserved
Page generated in 0.01529 seconds with 5 queries